Skip links

Doğal Havuz Tasarım, Yapım Ve Bakımı Doğal Havuz Tasarım, Yapım Ve Bakımı

HİZMETLERİMİZ

Pekcan Havuz olarak keyif mekanları yaratma adına pek çok projeler imza attık ve hizmet vermekteyiz. Son yıllarda daha sık talep gelen, gerçekleştirdiğimiz ve kendimizi geliştirdiğimiz proje türlerinden biri de doğal havuz ve gölet yapım projeleridir. Bu tip havuzları kısaca tanımlarsak; doğal havuz ve göletler, hiçbir kimyasal madde ve klorlama işlemine ihtiyaç duyulmadan hijyeni sağlamak için doğal ve biyolojik bileşenlerin kullanıldığı dezenfeksiyon ve filtreleme uygulamaları yapılan havuz türleridir. Doğal havuzlarda ve doğal göletlerde en sık bitkilerin doğal filtre yapma özelliğinden faydalanılır. Bu doğal filtreleme özellikleri ile su bünyesinde yer alan zararlı bakteriler ve organik olarak oluşan kirlilikler buradan uzaklaştırılır. Bu sayede sizlere sadece tamamen arınmış, temiz ve doğal bir yüzme havuzu kalır.

Doğal havuzların sadece sahipleri için değil çevre içinde çok önemlidir. Bu tür havuzlar daha enerji tasarruflu ve çevre dostu uygulamalardır. Ayrıca bu tür havuzlarda klor kullanılmadığından kişiler, hayvanlar ve biyolojik çevre için yararlı uygulamalardır. Birçok avantajı bulunan doğal havuzlar, çevreyi ve insan sağlığını korumada öncü durumdadır.

Biyolojik Havuz

Her geçen gün daha da fazlalaşan tempo ve beraberinde getirdiği stres sonucu insanlar stresten uzak doğal, huzurlu ve esenlik sağlayan keyifli ortamlarına kaçıyorlar. Bu noktada biyolojik havuzlar devreye giriyor ve çevresindeki kişiler için sakinleştirici etkisi ile bedenen ve zihnen kişilerde rahatlama hissi yaratıyorlar. Bu tür biyolojik havuzların çevresinde oluşturulan huzurlu peyzaj bahçeleri ile birlikte tamamen dingin bir ortam oluşturulmuş oluyor. Bununla birlikte biyolojik havuzların bakımı ve işletmesi için kimyasallardan uzak durulması bu havuzlarda yüzen, ziyaret eden, işleten kişiler ve yakınındaki tüm biyolojik çevre içinde sağlığı tam olarak sağlayan havuz uygulamaları olarak giderek daha çok ön plana çıkıyorlar.  

Doğal havuzlarda su fazlasıyla yumuşak olur. Çünkü bu tür havuzlarda kimyasal maddeler kullanılmaz. Bu havuzların içinde bol miktarda bitkiler ve doğal taşlar yer alır.

Doğal havuzlar iki bölümden oluşur. Bunlardan ilki bitkili alanken diğeri ise yüzme kısmıdır. Bu alanlar hem iç içe hem de ayrık şekilde yapılabilir.

Biyolojik havuzların temizliğini yapmak için kimyasal madde kullanımına gerek kalmaz. Çünkü su arındırma işlemini havuz içerisindeki bitkiler gerçekleştirir. Doğal havuz yapımındaki amaç ise; doğadaki güzel dengeyi bozmadan, ekonomik olarak kar sağlayarak bir havuz yapımıdır. Doğal havuzda yüzmenin verdiği keyif ise bambaşkadır. Bu ekolojik özelliklerinden  dolayı doğal havuzlar özellikle çevre için duyarlılığı daha yüksek Avrupa ülkelerinde hızla tercih edilmeye devam ediyor.

Biyolojik Havuzlar Neden Tercih Ediliyor?

Biyolojik havuzlar sayesinde tam anlamıyla doğal ve klor bulunmayan suda yüzme şansını yakalarsınız. Biyolojik havuzların suyu yine de kullanıcılar için tamamen berraktır. Bu havuzların içerisinde asla kimyasal madde kullanılmadığı için çöken topaklanan kimyasallar olmaz. Bu berraklık daha yoğun şekilde dahi hissedilebilir. Ayrıca biyolojik havuzlar dört mevsim boyunca doğa ile uyum içerisinde bulunur. Kış aylarında kullanmasanız bile bahçenizde süs ve peyzaj havuzu şeklinde yerini alır. Biyolojik havuzların diğer bir avantajı ise işletmesinin kolay olmasıdır. Bu havuzlarda işletme maliyeti diğer betonarme havuzlara göre daha düşük olur ve tamamen doğal araç gereçlerle imal edilir. Diğer havuzların aksine su yumuşak olduğu için yüzme sonucunda duş alma gereksinimi hissetmezsiniz. Biyolojik havuzların kurulumu 15- 20 gün kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Ayrıca istediğiniz tasarımda ve ebatlarda yapılabilir. Eğer akciğer hastalığınız varsa ya da cilt problemi yaşıyorsanız kimyasal kullanılmadığı için bu havuzları tercih edebilirsiniz.

Natürel Süs Göletleri

Natürel süs göletlerinde amaç görselliği ve estetiği ön plana çıkarmaktır. Bu göletlerin içinde bitki ve balık bulunur. Bu havuzların içerisine kayalar, heykeller ve çakıllar koyarak tamamen doğal bir ortam oluşturabilirsiniz. Natürel süs göletlerinde fıskiye kullanarak suya oksijen kazandırabilirsiniz. Farklı koi havuzları, bitki havuzları gibi türleri ile özellikle site, villa ve geniş alanlara sahip işletmelerin tercihleri arasında popülerlik kazanmaya devam etmektedir.

Natürel Göletleri Neden Tercih Etmelisiniz?

Bu doğal göletler sayesinde iyi bir bakım yapıldığında dört mevsim boyunca bahçenizde tamamen doğal muhteşem bir manzaraya kavuşmuş olursunuz. Bu havuzların da işletmesi sanıldığından kolay ve yatırım maliyeti düşüktür. Natürel göletler sayesinde huzurlu ve dingin bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Yapımında doğal malzemeler kullanılır ve kısa bir süre içerisinde kurulumu gerçekleştirilebilir. Ebat ve şekilleri için talep sahibinin tercihleri göz önünde bulundurulur. Çok küçük boyutlardan, gölet boyutlarına kadar tasarlanabilir ve uygulanabilir.

Dekor Figürler

Eğer bahçeli bir eve sahipseniz ve bu ortamınızda değişik tasarımlar yapmak istiyorsanız dekoratif ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bahçenizden gelen su sesiyle huzur bulmak ve sakinleşmek için ve bunun yanında estetik ve hoş bir manzaraya sahip olmak için siz de süs havuzu yapımını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında eksik bir şeylerin olduğunu hissettiğinizde tek başına bir süs havuzun yeterli olmadığını göreceksiniz.

Süs havuzunuzu ve bahçenizin güzelliğini aynı anda göz önüne serecek olan ve bütünleştirici birkaç unsur daha lazımdır. Bu unsuru sağlamak için de dekoratif ürünler kullanılmaktadır. Kullanacağınız dekoratif ürünlerin estetik açıdan da uyum sağlaması gerekir. Pekcan, dekoratif figürler için size çok sayıda alternatif sunar. Bu dekoratif havuz aksesuarlarını kullanarak sizler de bahçeleriniz de bir seviye daha ilgi çekici, eğlenceli ve eksiksiz bir görüntü elde edebilirsiniz. Seçtiğimiz figürlerden bazıları suyu hatırlatan olan ördek, yüzen nilüferler, flamingolar gibi gerçekçi tasarımlı ürünlerdir. Güneş ve su altında kalmaya dayanıklı malzeme ile üretilmişlerdir. Siz de bunlardan biri veya birçoğunu bir arada kullanarak süs havuzlarınızın ve peyzaj bahçelerinizin ilgi çekiciliğini ve estetiğini artırabilirsiniz. Bu dekoratif ürünler ile renklendirecek ve yaşam alanlarınızı daha estetik bir dokunuş katacaktır. Havuzunuza renk verecek olan suda yüzen nilüferlerimizin farklı renk seçenekleri bulunur. Bunun haricinde çeşitli sayıda hayvan figürlerimiz de mevcuttur. Dekor figürleri ürünlerimizi ile ilgili kataloglara online satış sitemiz www.havuzdayim.com u ziyaret ederek ulaşabilir, uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Hazır Süs Havuzları

Süs havuzlarını şu şekilde tanımlamak mümkündür: suyu çağrıştırıcı bitkiler kullanılan, bunların arasında tercihinize göre yüzen balıkların yer aldığı ışık ve gölgelerin yansıtıldığı bahçelerinize estetik katan güzellikler. Bu tip süs havuzları özellikle dünyanın doğu ülkelerinde neredeyse antik zamanlardan beri evlerin, mekanların vazgeçilmez bir parçasıdır. Son zamanlarda ülkemizde de popülerlik kazanmışlardır. Süs havuzları görsel açıdan güzeldir. Süs havuzları her boyutta tasarlanıp, uygulanabildiği için sadece bahçelerde değil, bunun yanında parklarda, alışveriş merkezi avlularında, otel lobilerinde, apartman balkonlarında ve restoranlarda da kullanılabilir. Soğuk iklim alanlarına baktığınızda bu havuzların bodrum katlarında bulunduğunu dahi görebilirsiniz.

Japonya, süs havuzlarının ana vatanı olarak bilinir. Bu ülkede çok uzun yıllardır süs havuzları ve tasarımları popülerdir ve sanatsal bir şekilde üretilmeye her boyutta üretilmeye ve kullanılmaya devam edilmektedir. Japonya dışında tüm yakın doğu ve Asya ülkelerine mekanları daha çekici hale getirmek için boyut olarak daha ufak ama fikir olarak çok yaratıcı, estetik hazır set halinde satın alınabilen, kurulumu kolay ve nispeten daha uygun fiyatlı süs havuzları setleri kullanılmaktadır.

Hazır süs havuzlarının montajı çok kolay ve pratiktir. Setlerin içinde havuz pompaları dahil pek çok aparat beraber gelir.  Bu hazır set süs havuzları ve Poolline güvencesiyle bahçelerindeki başka süs havuzlarınıza da çok sayıda ilgi çekici manzaralar kazandırabilirsiniz. Pekcan, Poolline markası altında pek çok farklı model hazır set süs havuzlarını www.havuzdayim.com sitesi altında satışa sunmaktadır.  

Süs Havuzu Pompa ve Filtreleri

Süs havuzu ve göletlerde süs havuzu pompaları ve filtrelerinin kullanım amacı havuz suyunun dolaşımını sağlamaktır. Burada yer alan havuz filtresinin görevi ise şelaleye ya da çeşmeye güç katmaktır. Bu amaç ve amaca uygun bir uygulama için en doğru pompa türü ve boyutu seçilmelidir. Siz değerli müşterilerimiz de süs havuzlarınız ve göletleriniz için havuz pompası seçmek istiyor ve alışveriş yapmak istiyorsanız tüm gerekli bilgiler için www.havuzdayim.com adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler, detaylı bir kılavuz, süs havuzu filtreleri ve pompaları, çeşme ve şelale pompalarına dair farklı alternatifler için www.pekcan.com.tr web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Pompa ve Filtre Çeşitleri

İster yüzme ister süs havuzu olsun tüm projelerin kalbi havuz pompalarıdır. Pekcan, büyük havuzlar, göller ve göletler, süs havuzları ya da ticari göletler için her büyüklüğe uygun havuz pompalarının satışını gerçekleştirmektedir. Bunun yanında her büyüklükteki proje için havuz pompası seçiminize yardımcı olacak danışmanlık hizmetlerini de sağlamaktadır. Eğer mevcut havuzunuzun doğru işletildiğinden emin değilseniz ve havuz pompanızın ve havuz filtrelerinizin yeterliliği ile ilgili aklınızda sorularınız varsa bize ulaştığınız takdirde danışmanlarımız size havuzlarınız hakkında her sorunuz için detaylı konuda bilgiler verecektir.

Pompa ve Filtrenin Neye Göre Seçilmesi Gerekir?

Süs havuzunuz için pompa ve filtre seçerken dikkat etmeniz gereken nokta: durgun bir havuz suyu sirkülasyonu için mi yoksa hareketli bir su akışı için mi havuz pompası ve filtresi seçtiğinizdir. Genellikle havuzun hızla kirlenmesinin sorumlusu uygun güçte seçilmeyen veya yeterli filtrasyonu sağlayamayan havuz pompa ve filtre sistemleridir.

Havuzun erken kirlenmesi ve daha fazla kimyasal ihtiyacı duyması gibi sorunlar proje başında uygun seçilse de ileride havuza eklenen su özellikleri yüzünden yetersiz kalan veya verimi düşen havuz pompa ve filtre sistemleri yüzünden meydana gelebilir. Şelale, fıskiye gibi projeye eklenen ekstra su özelliklerinin de havuz pompasının ve havuz filtresinin verimini etkileyeceğini düşünerek havuz pompa ve filtreleri seçilmelidir.

İster yeni bir proje ister varolan süs havuzlarınızın durumu için olsun tüm sorularınız için Pekcan uzmanlarından ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Havuzlarda Epdm Membran

Pekcan olarak; doğal süs göletlerinde ve biyolojik havuzlarda seçimimiz EPDM Membran su yalıtım örtülerinden yanadır. Bu ürün sentetik kauçuk membrandan oluşur. Bu malzemeler çevre dostu olan ürünlerdir ve havuz içerisindeki bitki ve balıklar için iyi bir yaşam koşulu oluşturur.

EPDM Membran’ın Kullanım Alanlarını incelerseniz; doğal yüzme havuzları ve biyolojik süs göletleri, Koi havuzları, dekoratif amaçlı havuzlar ve yansıma havuzları olduğu görülecektir.

Doğal havuzlar için kullanılan EPDM su yalıtım örtüleri hakkında detaylı bilgiyi Pekcan uzmanlarımıza ulaşarak alabilirsiniz.

PEKCAN HAVUZ

Yüzme Havuzu, Sauna, Spa , Wellness, Türk Hamamı Yapımı