Skip links

Süs Ve Peyzaj Havuzu Yapımı Süs Ve Peyzaj Havuzu Yapımı

HAVUZ YAPIMI

Süs havuzları ve peyzaj havuzları; havuz mühendisliği sektörü içerisinde en çok uzmanlık gerektiren alandır. Çünkü bu tarz havuzların projelerinde estetiğin ön plana çıkarılması gerekirken çok farklı türde istek yapısal ve işletme sorunu yaratmadan uygulanabilir tasarlanmalıdır. Mühendislik, estetik ve mimari kavramlar hata payı olmadan asgari müştereklerde bütünleştirilmesi gerekir.
Süs havuzları için pek çok obje kullanılabilir. Bunlardan bazıları; su oyunları, heykeller, doğal taşlar, şelaleler ve fıskiyelerdir. Bazı süs havuzları hazır setler halinde gelirler. Bu hazır set süs havuzları her tür mekanda kullanıma uygun üretilmişlerdir.

Peyzaj havuz yapımına baktığınızda ise; bu havuz türünün bulunduğunuz ortama rahatlık katmak amacıyla yapıldığını göreceksiniz.  Bu havuzları süslemek için daha çok yüzen nilüferler ve balık türleri gibi canlı öğeler de tasarıma dâhil edilir.

Süs ve Peyzaj havuzları birbiri içine geçen kavramlar olarak karşınıza çıkar.
Pekcan Grup tüm havuz türlerinin yapımında olduğu gibi bu tip havuzların yapımında da daima en yaratıcı ve en güvenilir adres olmuştur. Pekcan Grup içinde tüm bu alternatifleri sizlere sağlayan ise Pekcan Mühendislik Ltd. Şti. firmasıdır.

Peki, Süs Havuzları ve Peyzaj Havuzları Nasıl Yapılır?
Pekcan, süs havuzlarının ve peyzaj havuzlarının tasarımını ve projesini başta müşterinin isteklerine, hayal gücüne ve imkanların el verdiği en iyi alternatifleri sağlayarak yapar ve sizlere sunar. Tüm deneyimlerimizden faydalanarak ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek her projede daha da yaratıcı fikirler ortaya koyarak süs ve peyzaj havuzlarını tasarlarız. Pekcan Grup havuz yapımında öncelikle şu kriterlere dikkat eder:
Tutarlılık; Süs havuzları ve peyzaj havuzlarının tasarımında en önemli nokta tutarlılıktır. Dekor ve bitki gibi malzemeler havuz yapımında bütünlüğü oluşturmak amacıyla yeniden kullanılır ve ortak bir tema oluşturulur.
Denge; Havuz yapımında eşitlik de önem taşır. Havuz tasarımı yaparken iki dengeden faydalanılır. Bunlar; simetrik ve asimetrik dengelerdir.
Uyum ve Kontrast; Havuz tasarımında bazı ögelerin vurgulanması için kontrast önemlidir. Uyum sayesinde de bütünlük sağlanır. Eğer havuz yapımında kontrast öğeler yerinde kullanılırsa daha çarpıcı bir hal alır ve bu da herkesin dikkatini bahçenizdeki havuza yöneltir.
Renk; Süs ve peyzaj havuzları için en can alıcı nokta renktir. Çünkü renk sayesinde havuzlarınıza hayat gelir. Sıcak renkler daha çok bazı nesneleri yakın gibi gösterir. Soğuk tonlar da ise bu nesneler sizlerden uzaklaşıyormuş algısı verir. Süs ve peyzaj havuzlarında yeşil ve mavi renkler belli bir perspektif oluşturmak amacıyla kullanılır.
Geçiş; süs ve peyzaj havuzların da geçiş için genellikle renk yoğunluğu ya da bitki ebat ve boyutları kullanılır.
Çizgi; havuz tasarımında en önemli sayılabilecek unsur çizgidir. Çizgiler için her yerde kullanır desek doğru olacaktır. Çünkü yürüyüş yollarında, girişlerde, dokularda ve bakış açılarında karşımıza çizgiler çıkar. Ayrıca mesafe ve derinlik katmak için de çizgi kullanımı söz konusu olur.
Oran; bir nesnenin diğerine göre boyutunu oran ile açıklarız. Süs ve peyzaj havuz tasarımının ilkeleri arasında önemli olanlardan birisi de orandır. Oran düşünerek ve bir plan dâhilinde yapılır. Proje tasarımındaki tüm ögelerin uygun bir oranda bulunması gerekir.
Tekrar; Bahçenizde aynı unsurların tekrarlanması tasarımınız için değişik ifadeler oluşturacaktır. Bağı bulunmayan birçok nesne bahçenizi ve tasarımınızı hoş göstermeyecektir. Bunun ile birlikte aynı unsurun sık sık tekrarlanması sıkıcılığa ve tekdüzeliğe neden olacaktır.

Süs ve Peyzaj Havuzlarının Tasarımında Bitki Seçimi Nasıl Yapılır?
Bitkiler, süs ve peyzaj havuzlarının tasarımında en önemli unsurdur. Ancak bu tür havuzlarda bitkilerin daha dikkatle ve özenle seçilmesi gerekir. Bitki seçimi yapmadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü seçilecek bitkiler zamanla dökülebilir. Ayrıca kullanılan bitkilerin çevreyle de uyum içinde olması gerekir. Havuzunuz için bitki seçerken şunlara dikkat etmeniz gerekir: Bakımının kolay olması, güvenlik, çevre düzeni tasarımı, iklim, tasarım yapılacak alanın durumu, oran, denge, renk ve çeşitliliğe dikkat etmeniz gerekir.
Dolayısıyla Pekcan Havuz, süs havuzu ve peyzaj havuzlarının tasarımında en temel ögeleri göz önünde bulundurarak tasarım yapar. Yaratıcı fikirler ile bahçenizi daha cazip hale getirir. Pekcan Havuz uzman ekibimiz yeni süs ve peyzaj havuzu tasarlarken sizlere görsel bir şölen sunar.

Hazır Süs Havuzu Setleri
Pekcan Havuz olarak; kendimize has süs havuzu projelerinde de yine en kaliteli, en tercih edilen ve en güvenilir bir firmayız. Bunun yanında kendi markamız olan Poolline ile daha yaratıcı ve birçok alternatifli süs havuzu setleri ve süs havuzu yapım malzemelerini sizlerin huzuruna sunuyoruz. Siz de en göz alıcı süs havuzu tasarımlarımız ve farklı seçeneklerdeki modellerimi ile bahçenize renk katmak için Poolline hazır süs havuzu setlerimizi deneyebilirsiniz. Bunun yanında kendi süs havuzlarını tasarlayabileceğiniz pek çok farklı ekipman ve malzemeyi de havuzdayim.com sitemizde bulacaksınız. Süs havuzu ekipmanlarınız, hazır modelleri, tasarım öğelerini ve işletmesi için gereken tüm havuz ekipman ve malzemesini online satış sitemiz Havuzdayim.com üzerinden satışa sunmaktayız. Siz de Pooline süs havuz ekipmanları ile kendi fikirlerinizi hayata geçirebilir veya Poolline hazır süs havuzu setlerimizi tercih ederek mekanlarınızda bambaşka bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

PEKCAN HAVUZ

Yüzme Havuzu, Sauna, Spa , Wellness, Türk Hamamı Yapımı