Skip links

Sıcak Mekanlar Tasarım, Yapım Ve Bakımı Sıcak Mekanlar Tasarım, Yapım Ve Bakımı

SPA WELLNESS YAPIMI

Spa & wellness merkezleri için en gözde mekânlar sıcak mekânlardır. İster yaz, ister kış sezonu olsun başta saunaları içeren bu alanlar tüm müşterilerin odağı haline gelir ve yoğun talep yaratır. Bir işletmeyi daha değerli kılar. Bu sıcak mekânları ele aldığımızda birçok farklı alan ve bölümden oluştuğu görülür. Bu bölümlerden bazıları; Rus Saunası, Klasik Fin Saunası ve Klasik Fin Hamamı, Aroma Buhar Saunası, Bio Sauna ve Roma Banyosu olabilir. Kısaca bir başka isim ile sauna banyoları olarak tanımlanan bu alanların, insanlar için otantik bir cezbedici yanı olmasının yanında sağlık içinde birçok faydası vardır. Ve bu sebeple bu sıcak mekânlara olan ilgi de her geçen gün daha da artmaktadır.

Spa&Wellness merkezlerinde yer alan sıcak mekânlarda geçirilen zamanlarla fiziksel olarak bir gevşeme sağlanır. Bunun yanında vücutta da canlanma görülür. Bunun neticesinde gerilim ve stres yok olur ve kaslar gevşer. Kendinizi daha iyi görmek ve hissetmek için gün içerisinde sadece birkaç dakika saunada vakit geçirmeniz sizler için yeterli olacaktır. Bu muhteşem arındırıcı etki için saunalar vazgeçilmez ortamlardandır.

Pekcan; tüm keyif mekânlarının yapımlarında olduğu gibi sıcak mekânlar tasarım, yapım ve bakım hizmetlerinde de aynı yüksek kaliteli hizmetleriyle sizin yanınızdadır.

Sauna

Sıcak mekanlar başlığı altında kesinlikle vazgeçilmez olmazsa olmaz seçeneklerden birisi saunadır. Bu yöntem antik çağlardan başlayarak Finlandiya’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Sauna, çok yüksek bir sıcaklıkla alçak nem oranı ilkelerine dayanan banyo türlerinden birisidir. Birçok farklı sağlık sorunu tedavisinde vücuda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin; cilt sorunları ve solunum yolu hastalıkları gibi pek çok hastalık sauna yöntemi ile daha rahat tedavi edilebilir. Elbette saunaların yararlarının ortaya çıkabilmesi, kullanım süresi ve kullanacak kişinin fiziksel kondisyonu ile de ilintilidir. Saunaların tavsiye edilen kullanım süresi her seans başına 10-15 dakika civarındadır. Saunalar kendi içerisinde kullanım alanlarına göre bazı alt dala ayrılır. Bunlar şu şekildedir: Klasik Fin Saunası, Bio Sauna, Rus Saunası, Kelo Sauna sayılabilir. Pekcan tüm sauna tipleri için mühendislik, tasarım, yapım projeleri ve bakım hizmetlerinde büyük bir referansa ve deneyime sahip Türkiye’nin nadir firmalarından biridir.

Türk Hamamı

Türk hamamları ünü sadece ülkemiz ile sınırlı kalmamış olup, muhteşem temizlenme ve rahatlanma alanlarıdır. Müşterilerine bir seviye daha yüksek keyif sunmak isteyen tüm turistik işletmelerin işletme bünyesine katmak istedikleri rahatlama alanları, sıcak mekanlardır. Türk hamamlarının yapısı basit olarak tanımlandığında bu alanların özel bir düzenek ile ısıtılmakta olan ve sıcak su kadar soğuk suyu da bünyesinde bulunan ve asıl olarak yıkanma amacı güdülerek kullanılan yerler olduğu görülür. Hamamları tarihi açıdan incelediğinizse ise ilk kullanım zamanının zevk ve eğlence amaçlı olarak Romalılara kadar uzandığı bilinir. Roma döneminde hamamlar thermea olarak adlandırılmıştır. Osmanlı ve Türkiye denilince de akıllara ilk gelen hamam tipi ise Türk Hamamı olur.

Hamam kelimesi, sıcaklık yayan banyo olarak tanımlanır. Klasik bir Türk Hamamında yer alan bazı bölümler vardır. Bunları ele alacak olursak; Camekân- Camegah (hamamlardaki soyunma bölümüne verilen addır.), Soğukluk-Ilıklık, Hararet, Halvet, Sofa ve Kurna ve Külhandır. Pekcan Türk Hamamı mühendislik, tasarım, yapım hizmetleri ile yüzlerce projeyi başarı ile teslim etmiştir. Her projede binlerce senedir değişmeyen otantik görüntüyü daha çekici hale getirmeyi amaçlıyoruz. Osmanlı’ya ait otantik havayı koruyarak bu çizgiler içinde farklılıklar arıyoruz. Bunun yanında ise bu tesislerin mekanik tesisat alt yapısını teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak ve gelişen malzemeler ile her projede bir önceki projeden daha ileriye götürmeye çalışıyoruz. Böylece uzun yıllar daha sorunsuz ve uygun maliyetler ile hizmet verecek projeleri teslim edebiliyoruz.

Buhar Banyosu

Buhar Banyosu bir diğer adla Klasik Fin Hamamı şeklinde de adlandırılır. Spa&wellnes merkezlerinin, turistik işletmelerin yaptırdığı gözde sıcak mekanlardır. Çalışma sistemi saunadan biraz farklıdır. Bu sistemde düşük sıcaklık ve beraberinde yüksek nem oranı bulunur. Buhar Banyoları; mozaik, doğal taş ve seramik gibi farklı çeşitte malzemelerle de tasarımı yapılabilir. Bu alana aroma terapi yöntemlerini eklemek de mümkündür. Bu yöntemle bitkilerin iyileştirici gücünden faydalanılır. Bu terapiler sonucunda size sadece keyif çıkarmak kalır. Buhar banyolarının projelendirmesi farklı bir özen gerektirir. Bu tip projelerde buhar jenaratörleri projenin kalbidir. Ardından doğru malzeme seçimi, iyi yalıtım ve tüm kesimlere hitap edecek ışık kullanımı gibi görsel estetik öğeleri kullanmak gelir. Ve elbette tüm bu bileşenleri uzun yıllar çekici bir sunum içinde sorunsuz hizmet vermesini sağlayacak yüksek mühendislik yeteneği gerekir. 

Roma Banyosu

Roma Banyosunun bazı türleri bulunur. Bunlar ise şu şekildedir: Tepidarium, Caldarium ve Laconiumdur. Roma Banyoları; Fin Saunasının çok sıcak ortamından yakınan ve klasik buhar banyosunun ise çok nemli olmasından şikâyet edenler için tasarlanan bir banyo türüdür.

Roma Banyo türlerinden biri olan Tepidarium banyosu; ılık bir ortamdır ve soğuk ile sıcak banyo arasında konumlandırılır. Bu banyo türü genelde dinlenme ve serinleme amaçlı kullanılır. Roma Banyo türlerinden bir diğeri olan Laconiumlar ise; tıpkı saunalarda olduğu gibi çok yüksek ısıya sahip olan terleme banyolarıdır. Bu tür banyoların içinde mozaik ya da seramiklerden yapılmış oturma bankları ve soğuk su çeşmesi ve kovası yer alır. Bu ortamlarda yaklaşık 15 dakika içinde terlemeye başlarsınız.

Roma Banyosunun son türü olan Caldariumda ise; ışık, aromatik kokular müzik efektleri kullanılır. Bu banyo türünde ortalama sıcaklık ise 42- 45 C civarındadır.

Saman Terapi Odası

Saman terapi odalarının kullanım amacı insanların vücut ısılarını terletmek ve bronşlarının açılmasına yardımcı olmaktır. Bu odalarda ortamın sıcaklığı 36- 38 C şeklindedir. Genelde kişiler terleme amacıyla saunaları ya da buhar odalarını tercih eder. Fakat Saman Terapi Odaları ise; oda sıcaklıkları diğer yerlere göre çok daha fazla olan yerlerdir. Bu ortamlar akciğer rahatsızlıkları, nefes rahatlığı için kullanılırlar.

Siz de bu tarz sıcak mekânları özel villa veya işletmeniz bünyesinde yar almasını istiyorsanız şimdi Pekcan Gruba ulaşabilir, mühendislik, tasarım, yapım ve bakım hizmetleri için profesyonel bir danışmanlık ve hizmet alabilirsiniz.

PEKCAN HAVUZ

Yüzme Havuzu, Sauna, Spa , Wellness, Türk Hamamı Yapımı