Skip links

Olimpik Havuzları Yapımı​ Olimpik Havuzları Yapımı​

HAVUZ YAPIMI

Pekcan Grup tüm havuz çeşitlerinde olduğu gibi yapımı birçok yüksek standart kritere ve kurala bağlı olimpik ve yarı olimpik havuz yapımında da uzmanlaşmıştır. Olimpik Havuzlar, boyutları ve ebatları uluslararası standartlarla belirlenmiş, antrenmanlar ve yarışmalar için kullanılan havuzlardır. Bu havuzların boyu 50 metre olurken, eni ise 25 metredir. Yarı olimpik havuzlarda ise boy 25 metre ve en de 12,5 metredir.

Olimpik Havuzlar sadece yarışma ve antrenmanlar için değil bunun yanında eğitim amaçlı da kullanılır. Havuz kullanıcılarının isteğine göre kapalı ve açık inşaları mümkündür. Kapalı havuzlarda havuz suyu ısıtılabilir. Bunun ile birlikte nem alma üniteleri ile ortamdaki nem uzaklaştırılır.

Bir Havuzun Olimpik Yüzme Havuzu Olması İçin Hangi Şartları Taşıması Gerekir?
Öncelikle Olimpik Yüzme Havuzunun ölçüleri: boyu 50 metre ve eni 25 metre şeklindedir. Olimpik yüzme havuzlarında tam zaman ölçümü yapmak için dokunmatik paneller bulunur ve bu paneller biraz daha uzun yapılır. Bu tür havuzların derinliği hususunda esnek davranılır. 2 metre (6 fit 6.74 inç) derinliğe sahiptir. Ayrıca 3 metreye kadar derinlik de tavsiye edilir. 2 metre derinliğe sahip bir olimpik havuzun 2.500.000 litrelik su tutması gerekir.

Olimpik Yüzme Havuzu Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Ölçüler Nelerdir?
Olimpik Yüzme Havuzları 50 metre (164 fit uzunluğu) ve 25 metre (82 fit) genişliğine sahip olmalıdır. Bunun yanında 2 metre ya da 6 fit derinliğine sahip olması gerekir. Olimpik yüzme havuzlarının yaklaşık miktarla 660.000 galon suya sahip olması gerekir. Bu miktar da ortalama 2.500.000 litreye denktir.

Olimpik Havuzların Diğer Özellikleri Nelerdir?
Eğer olimpik havuzlarda bir yüzme yarışması düzenlenecekse, burada her bir sporcu işaretlenmiş olan kulvara atanır. Bu tür havuzlarda, ara bölge olarak kullanılmakta olan iki dış şeritli olmak üzere toplam sekiz şerit yer alır. Her bir şeridin genişliği ise 2,5 metredir. Bu şeritler su üzerinde şamandıra ve bir ip ile işaretlenir. Sonrasında havuz dibinde, alt kısımda bir şerit çizgisi ile şeritler belirlenir. Bu şerit çizgileri yüzücüler için bir gösterge mahiyetindedir ve havuzun bitiş duvarı göz önünde bulundurularak 2 metre önce biter.

Yarı Olimpik Yüzme Havuzları
Pekcan Havuz; dayanıklı, nitelikli ve kullanışlı olimpik yüzme havuzlarını yapmada bir numaradır. Ayrıca bu havuzlara modern mimari tasarımını uygular. Pekcan Grup, kapalı ya da açık olimpik yüzme havuzlarını elinizdeki mekâna ve kapasiteye göre yarı ölçü olacak şekilde yapabilir. İşte bu tür yarı ölçülere sahip olan yüzme havuzlarına yarı olimpik yüzme havuzu diyoruz.
Yarı olimpik yüzme havuzlarının ölçüleri her biri 2,5 metre büyüklüğünde olan 5 kulvardan oluşur. Ayrıca bu tür havuzlar 12,5 metre genişliğinde ve 25 m uzunluğunda bulunur.

Olimpik Havuzlarda Ekstra Olması Gereken Malzemeler, Yapı ve Ekipmanlar Nelerdir?
Olimpik yüzme havuzlarının su sıcaklıklarına bakıldığında; 25 ve 26 C arasında olduğu görülür. Ayrıca bu tür havuzlarda değişik aksesuarlar da kullanılır. Bu aksesuarların büyük bir çoğunluğu ise uluslararası yarışlar için tercih edilir.
Olimpik Havuzlarda; göstergeler, çizgiler, ipler ve diğer ölçüler de kullanılır. Söz gelimi; yüzücülere yanlış çıkış yaptığını göstermek amacıyla yanlış çıkış ipi kullanılır. Bu ip, başlangıç çizgisinden uzaklığı 5 metre olacak şekilde yerleştirilir. Bunun yanında yüzeyde yaklaşık olarak 1,2 metre yukarısında ve tüm havuz boyunca asılı şekilde kalır.
Olimpik Havuzlarda kullanılan diğer araç gereç ve aksesuarlardan bazıları da: elleme yatakları, işaret bayrakları, dalış için olan atlama platformları ve seperatör arabaları yer alır.

Olimpik Yüzme Havuzu Yapımında Neden Pekcan Havuz’u Tercih Etmelisiniz?
Pekcan Grup olarak biliyoruz ki olimpik yüzme havuzları, diğer havuz türlerine göre havuz yapımının hatada en az payı olan bir yüzme havuzu yapımıdır. Bu sebeple olimpik yüzme havuzları yapımında ölçülerde ve isteklerde toleransa şans tanınmaz. Yüzme yarışı izleyicilerine baktığınızda hem yüzücüleri hem de yüzme havuzundaki iş oranını takdir ettiklerini görürsünüz. Ancak eğer bir yönetici olarak olimpik yüzme havuzu yaptırmayı düşünüyorsanız bu havuz yapımında kesin olarak yapım kurallarını bilen ve uygulamaya dönüştüren Pekcan Havuz’u tercih etmelisiniz. Pekcan Grup, Olimpik havuz yapımını en kısa sürede tamamlar ve sizlere anahtar teslimi yapar. Yarı olimpik yüzme havuzu ve olimpik yüzme havuzu yapımına dair tüm sorular için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PEKCAN HAVUZ

Yüzme Havuzu, Sauna, Spa , Wellness, Türk Hamamı Yapımı